Milijonų maršas: valdžia taikų protestą pavertė kautynėmis

Gegužės 6 d. Maskvoje įvyko Liaudies maršas (milijonų maršas), kuriame piliečiai pasisakė prieš neteisėtą Vladimiro Putino sugrąžinimą į valdžią. Šis maršas įvyko likus dienai iki Putino inauguracijos Kremliuje.

Eitynės prasidėjo 16 valandą Jakimanko gatvėje, Kalužsko aikštėje. Eitynėse dalyvavo 150 000 žmonių. Šis dalyvių skaičius liudija, jog tai buvo pats masiškiausias renginys iš visų, vykusių nuo praeitų metų gruodžio. Daug žmonių atvažiavo iš regionų, Sankt Peterburgo gyventojai net patys suorganizavo savo koloną.

Viskas prasidėjo taikiai, nors policija jau pirmosiomis minutėmis parodė savo nekompetentingumą. Policija žmones užstatė dvejomis dešimtimis metalo detektorių ir taip sukūrė spūstį susirinkimo vietoje.

Priėjime į Bolotnaja aikštę policininkai paliko 50 metrų praėjimą 150 tūkst. žmonių, be to, aikštė jau buvo praktiškai užpildyta žmonėmis, kurie ten atėjo anksčiau nei pagrindinė kolona, ir visiems fiziškai neužteko vietos. Tada maršo organizatoriai (Sergejus Udalvocas, Aleksėjus Navalnis ir Borisas Nemcovas) paragino dalyvius streikuoti atsisėdus prieš uždarytą praėjimą į Bolšoj kamenij tiltą. Išvažiavimas ir išėjimas iš Bolšoj kamenij tilto buvo užimti kelių OMON karių dalinių, o ant paties tilto susitelkė nemažai  OMON, vidaus karių ir karinės technikos.

Susirinkusieji pradėjo sėstis ant asfalto prieš kino teatrą „Udarnik“. Bolotnoja aikštė, kurioje turėjo įvykti opozicijos mitingas, jau buvo užpildyta. Sceną buvo numatyta įrengti pačioje aikštės pradžioje, o visi išėjimai, tarp jų skveras ir Lužkovo tiltai — uždaryti. Apie opozicionierių ketinimą pradėti neribotą streiką sėdint ir neišsiskirstyti iki jų reikalavimų įvykdymo buvo paskelbta scenoje ant Bolotnajos aikštės — kalbėtojas ragino žmones prisijungti.

Udalcovas, besikreipdamas į susirinkusiuosius, ragino nesiskirstyti iki protestuojančiųjų reikalavimų įvykdymo: tiesioginio transliavimo per federacinius kanalus, Vladimiro Putino inauguracijos atšaukimo  ir naujų prezidento ir parlamento rinkimų. Nemcovas kvietė nesiskirstyti ir pabūti 12 valandų — iki inauguracijos, kuri numatyta gegužės 7 d.

Susirinkusiųjų minioje buvo ankšta, bet teisėsaugos organai nereagavo, jaunų vidaus karinių pajėgų kareivių daliniai, kuriuos iš nugaros ramstė policininkai, sustojo dar tankiau. Maždaug apie valandą viskas buvo mažiau ar daugiau taiku, tačiau netrukus policija pradėjo suiminėti atskirus piliečius, taip pat išprovokavo radikaliai nusiteikusią kolonos dalį — prasidėjo muštynės. Policininkai pradėjo išskirti susirinkusiuosius, masiškai panaudodami lazdas, mušti susirinkusiuosius kumščiais ir kojomis, daužė ir gulinčiuosius. Mušė ir suiminėjo visus — vyrus, moteris, senukus. Kai kuriuos (praradusius sąmonę) teko atgaivinti.

Atsakydami žmonės ėmė griebti policininkų šalmus,  liemenes, ištraukinėti lazdas ir visa tai mesti į upę. Kai kada sulaikytuosius primušdavo, tačiau ne visada pavykdavo. Vėliau dujos ir buteliai, neaišku, iš kur jie atsirado ir atsižvelgiant į tai, kad policija prie įėjimo į Jakimanką kruopščiai visus patikrino. Yra versija, kad į minią įsipliekė provokatoriai iš Kremliaus jaunimo judėjimų — jų daugumą matė ir maršo metu.  Tuojau iki muštynių pradžios akcijos organizatoriai užlipo ant scenos, kad paskelbtų susirinkusiems ant Bolotnajos aikštės apie neribotos taikos protesto akcijos pradžią ir ragino neišsiskirstyti. Sceną jau pradėjo demontuoti policijos bendradarbių užsakymu — garsas buvo atjungtas, judėjimo koordinatorius Kairysis Frontas pamėgino bendrauti su susirinkusiaisiais dviem garsiakalbiais. Tačiau vos pradėjus šnekėti, ant scenos atėjo policijos darbuotas, lydimas OMON, ir jėga ištempė Udalcovą iš scenos. Taip pat sulaikė Aleksejų Navalnį ir Borisą Nemcovą.

Iš viso Marše buvo sulaikyta daugiau nei 600 žmonių — dešimtys iš jų nukentėjo nuo žiaurių policijos veiksmų, kai kuriuos teko hospitalizuoti. Dauguma sulaikytųjų buvo palikta poskyriuose iki ryto — kitus teko išleisti dėl poskyrių perpildymo.

Maršo organizatorius (Udalcovą, Navalnovą ir Nemcovą) nuvežė į policijos nuovadą „Jakimanka“, kur jiems buvo surašyto protokolai pagal Rusijos Federacijos Administracinės Teisės Pažeidimo Kodekso 19.3 straipsnį („nepaklusimas teisėtiems policijos darbuotojų reikalavimams“). Borisą Nemcovą atvežė į teismą vėlai vakare, kur jam buvo skirta 1000 rublių bauda.

Jau temstant Sergejui Udalcovui iškvietė greitąją pagalbą dėl paaštrėjusio opinio susirgimo. Greitoji nuvežė jį miesto klinikinę ligoninę. Ryte gydytojai jį ištyrę, nepaisant parodymų, atsisakė gydyti — juos spaudė policijos darbuotojai. Tiesiai iš ligoninės Udalcovas buvo pristatytas į Jakimanko rajono teismo apygardą Nr. 396, kur teisėjas Sibirevas taip pat skyrė jam 1000 rublių baudą.

Maršo metu įvyko tragedija — jaunas pradedantysis fotografas gaisrininkų kopėčiomis užlipo į 6 aukštą, kad iš viršaus galėtų filmuoti įvykius, tačiau kopėčios buvo labai silpnos, neatlaikė vaikino svorio ir sulūžo — jaunas vaikinas mirė. Maršo organizatoriai užjaučia vaikino gimines ir artimuosius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *